ورق فولادی استحکام بالا (High Strength Steel Plate)

تعاریف و کلیات:

ورق فولادی استحکام بالا که از اسلبهایی با خلوص بالا ساخته شده است قوی تر از فولاد کربنی است. ورق های استحکام بالا ضربه پذیر، شکل پذیر و جوش پذیر هستند. از خواص دیگر آنها عملکرد خمشی و چقرمگی مطلوب است. ورق استحکام بالا به طور معمول برای رسیدن به یک ترکیب شیمیایی خاص ساخته نمی­شود، بلکه با هدف خواص مکانیکی مشخص طراحی و ساخته می­شود. ورق های استحکام بالا عمدتا برای استفاده در سازه ها طراحی شده­ اند. در مواردی که صرفه جویی در وزن با در نظر گرفتن استحکام و دوام بالا ضروری هستند.

ورق فولادی استحکام بالا به منظور کاهش وزن تجهیزات بالابرنده در مواردی که دارای بارهای سنگین هستند، طراحی شده است. این ورق ها معمولا با صافی سطح بالایی تولید می­شوند و باید کیفیت سطحی بالایی نیز داشته باشند. ضمن اینکه با رعایت تلرانس ضخامت، از استحکام مناسبی در ضخامت های کم هم برخوردار هستند.

ورق فوق مستحکم

برتری در روش ساخت:

این فولاد کارآمد می تواند عملکرد محصولات شما را قوی­تر، سبک­تر، امن­تر، رقابتی­تر و پایدار­تر کند. این مزایا شامل انعطاف پذیری، خم پذیری و استحکام در ضخامت های کم نیز می­شود. این فولاد را “کارآمد” می­نامیم زیرا عملکردی فراتر از فولاد سازه ای معمولی دارد.

معمولا این نوع ورق ها باید با ضخامت دقیق تولید شوند. تلرانس بسته ضخامت ما را قادر می­سازد که وزن تجهیز را دقیق­تر بدانیم. در نتیجه می­توانیم دغدغه ایمنی خود را کاهش دهیم. دقت در ضخامت دقیق (تلرانس) در هر ورق و یکسانی آن در بین ورق ها، همچنین ثبات ابعاد و خواص مکانیکی این فولاد عملکرد کارگاهی را قابل پیش­بینی می­سازد و کارایی و بهره وری در کارگاه را افزایش می­دهد.

اگر فکر می کنید تمامی فولاد ها اساسا یکسان هستند، فولاد استحکام بالا نظر شما را تغییر خواهد داد. هموژن بودن این فولادها باعث میشود خواص مکانیکی این ورق ها از سطح تا مغز همسان باشد. این ویژگی موجب می شود فولاد استحکام بالا ویژگی های استثنایی را همراه با دقت بالا در همه جهات ورق داشته باشد.

فواید کلی:

می توانید کسب و کار خود را با محصولات ساخته شده از فولاد استحکام بالا با خواص تضمین شده تقویت کنید. از دیگر مزایای تلرانس بسته ضخامت می­توان به افزایش سرعت برش در برش لیزر و جوشکاری اتوماتیک نام برد. زمانیکه ورق را خم میکنید میتوانید از فشاری معین استفاده کنید و بازگشت فنری (spring-back) را از ورقی به ورق دیگر داشته باشید. این نوع ورق ها به دلیل سبک سازی تجهیزات، کاربرد وسیعی در صنایع مختلف از قبیل بالابرها، حمل و نقل، کشاورزی، جرثقیل های دریایی، قطارها، وسایل نقلیه سبک و ماشین آلات معدنی دارند.

تولید کنندگان پیشرو که تخصص و نوآوری در استفاده از فولاد استحکام بالا را دارند، کاملا مزایای ورق استحکام بالا و فولاد کیفی را درک میکنند و به طور مداوم از آنها در توسعه محصولات خود استفاده کنید. یک طراحی سبک (light-weight design) و موفق، نیازمند استفاده از فولادهای مستحکم و فوق مستحکم است که مزایای استثنایی را در کاهش وزن همراه با سهولت کارگاهی ارائه می دهد.

روش آلیاز سازی این نوع ورق های فولادی منجر به تولید فولاد کم کربن یا فولاد با کربن معادل کم  (low CEV)می­ شود. این روش جوش پذیری ورق را بسیار مطلوب می سازد. نقطه قوت بسیار مهم این فولادها این است که بدلیل داشتن استحکام بسیار بالا منجر به تولید تجهیزات کم وزن می­ شوند که رنج وسیع کاربرد را برای آنها ایجاد می­کند. از جمله در جرثقیل های متحرک، کامیون های حمل و پمپاز بتون، سازه های ساختمانی فوق قوی، بدنه خودرو و سیستم های پمپاژ تحت فشار زیاد را می­توان نام برد.

از آنجا که تجهیزاتی که با فولادهای مستحکم و فوق مستحکم ساخته می­شوند، وزن سبکی دارند، مصرف انرژی آنها در مصرف برق و سوخت های فسیلی اندک خواهد بود و به همین علت استفاده از این فولاد ها در حفظ محیط زیست بسیار موثر است.

مهم ترین فولادهای استحکام بالا عبارتند از:

S420, S420N, S420NL

S690QL, S690QL1

S890QL, S890QL1

S960QL

S1100QL

معروف ترین برندهای ورق های فولادی استحکام بالا عبارتند از:

برند آلفورم Alform در گریدهای ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ مگا پاسکال ساخت شرکت وستالپاین Voestalpine اتریش

برند دیلیمکس Dillimax در گریدهای ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ مگا پاسکال ساخت شرکت دیلینگر Dillinger آلمان

برند ولداکس Weldox یا استرنکس Strenx در گریدهای ۷۰۰ تا ۱۳۰۰ مگا پاسکال ساخت شرکت SSAB سوئد