ورق ضد سایش (مقاوم به سایش)

تعاریف و کلیات:

سایش، حاصل حرکت نسبی یک سطح بر روی سطح دیگر است که منجر به کندگی سطوح و آسیب به یک یا دو سطح می شود.

ورق فولادی ضد سایش یا مقاوم به سایش (wear resistant steel plate or abrasion resistant steel plate)، ورق فولادی آلیاژی است که با تکنولوژی پیشرفته و روش­های ترمومکانیکال ساخته می­شود. این ورق میزان سایش قطعات درگیر سایش را به حداقل می­رساند. افزایش سختی ورق میزان سایش را کاهش می‌دهد و مانع از آسیب رساندن مواد ساینده بر سطح می‌گردد. لازم به ذکر است علاوه بر سختی فولاد، ساختار متالوژیکی فولاد هم بر مقاومت به سایش ورق تاثیر مستقیم دارد. این نوع از محصولات فولادی، بطور خاص برای عمر طولانی در شرایط سخت طراحی شده اند. این ورق با وجود عناصر آلیاژی و روش های تولید خاص ضمن حفظ شکل پذیری، مستحکم و سخت هستند.

کربن و عناصر آلیاژی اضافه شده در حین ساخت نه تنها باعث افزایش سختی و استحکام ورق فولادی می شوند، بلکه مقاومت به ضربه (تافنس یا چقرمگی) آن را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. بطوریکه افزایش سختی و استحکام فولاد باعث کاهش مقاومت به ضربه آن می­شود. کارخانجات سازنده ورق­های ضد سایش همواره تلاش می­کنند ضمن حفظ مقاومت به ضربه، سختی و استحکام فولاد را افزایش دهند. گرید های مختلف ورق های فولادی ضد سایش برای افزایش بهره­وری و کاهش هزینه­های عملیاتی برای افزایش طول عمر قطعات در شرایط سخت طراحی شده اند. معمولا رنج سختی ورق های ضد سایش از ۳۵۰ تا ۷۰۰ برینل است.

ورق ضد سایش ، هارداکس ، هاردوکس ، دورستات ، دیلیدور ، رائکس ، Hardox, Durostat, Dillidur, Raex

کاربردها:

ورق های ضد سایش در شرایطی که سایش و پارگی دلیل اصلی شکست هستند، استفاده می شوند. به علاوه با استفاده از فولاد ضد سایش، می‌توان وزن قطعات و تجهیزات را تا مقدار قابل توجهی کاهش داد. به این ترتیب عمر مفید اجزای در معرض سایش وسایل نقلیه، ماشین آلات بازیافت، سیستم های حمل و نقل و انتقال مواد، ماشین آلات راهسازی، معادن و کارخانجات سیمان و فولاد را به شدت افزایش می دهند. از این ورق ها برای ساخت تجهیزاتی از قبیل شوت (chute)، سرند (screen)، کانویر (conveyor)، هاپر (hopper)، گاید (guide)، تیغه برش (blade) و … استفاده می­شود.
لازم به ذکر است ورق­های ضد سایش گزینه ایده­آلی برای سازه­های ساختمانی نیستند.

ورق های ضد سایش در گرید، ضخامت، عرض و طول مختلفی عرضه می­شوند. هر یک از این ورق ها بسته به شرایط و نوع کاربرد قابل سفارش است. هر گرید و ضخامت، به شرط مطالعه و طراحی مهندسی ، سایش محصولات و ماشین آلات را بهبود بخشیده، تجهیزات را سبکتر، مصرف انرژی را کمتر و بهره وری و عملکرد عملیات کاری را افزایش میدهد. همچنین از اتلاف وقت و هزینه در کار به طور چشمگیری جلوگیری میکند.

ورق های فولادی ضد سایش معمولا از استاندارد یکسانی تبعیت نمی­کنند. هر برند از نظر ترکیب شیمیایی، رنج خواص مکانیکی و روش­های تولید تقریبا منحصر بفرد است. این مشخصات بخصوص در دیتاشیت اعلام می­شود.

بسیاری از تولیدکنندگان ورق فولادی ضد سایش برای نامگذاری از نام های منحصر بفرد تجاری همراه با گرید استفاده میکنند. بطور مثال شرکت SSAB سوئد ورق ضد سایش خود را Hardox  (هارداکس یا هاردوکس) می­نامد. همچنین هاردوکس با سختی ۴۵۰ برینل را Hardox 450 نام نهاده است. مثال دیگر ورق ضد سایش محصول شرکت فستالپینه اتریش (voestalpine) است که تحت نام دورستات (durostat) به بازار عرضه می­شود.

 

 

در زیر بهترین برندهای ورق ضد سایش آمده است. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک هر برند کلیک نمایید:

برای انتخاب ورق با گرید مناسب، نحوه طراحی و روش های عملیات کارگاهی با ما تماس بگیرید.

 

ورق ضد سایش ، هاردوکس ، هارداکس ، دورستات ، دیلیدور ، رائکس ، Hardox, Durostat, Dillidur, Raex