آیا فولاد می‌تواند دنیا را نجات دهد؟

چرخه عمر فولاد

فولاد بیشترین میزان بازیافت در جهان را دارد و می‌تواند به طور نامحدود بدون از دست دادن خواص بازیافت شود. محصولات فولادی عمر طولانی و مفیدی داشته و اغلب می‌توانند بازیافت شوند و در سایر کاربردها مورد استفاده قرار گیرند. این امر صرفه‌جویی در منابع را به همراه دارد. باید تلاش کرد تا تاثیرات منفی زیست محیطی محصولات فولادی را در هر مرحله از چرخه حیات، از استخراج مواد اولیه تا بازیافت در پایان طول عمر یک محصول، کاهش داد.

تولید بهینه فولاد

دو نوع فرآیند در تولید فولاد به کار گرفته می‌شود: روش کوره بلند و سنگ آهن و روش کوره قوس الکتریکی با استفاده از قراضه. انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از تولید در کوره‌های قوس الکتریکی کمتر از 10 درصد از تولیدات روش کوره بلند و سنگ آهن است. با این حال همچنان همکاری‌های گسترده‌ای برای بهبود مستمر فن‌آوری‌های موجود، در جهت کاهش انتشار گازهای مخرب نیاز است.

بازچرخش ضایعات در تولید فولاد

هر زمان که ممکن باشد، ضایعات تولید شده در فرآیند تولید آهن و فولاد، به عنوان مواد خام اولیه استفاده می‌شوند. بیشتر گرد و غبار ایجاد شده در فرآیند تولید فولاد بر پایه کوره بلند به فرآیند باز گردانده می‌شود. این فواید باعث کاهش میزان هدر رفتن مواد و افزایش کارایی متریال می‌شود. فولاد بازیافتی باعث کاهش اثرات مخرب زیست محیطی در طول عمر کاری محصول نهایی می‌گردد و به جای سنگ‌آهن به عنوان ماده ورودی در فرآیند تولید فولاد، جایگزین می‌شود. همچنین جریان‌های انرژی ایجاد شده به مرحله تولید باز می‌گردند.

تمامی پسماندها در فرآیند تولید فولاد قابل بازگشت نیستند. در برخی موارد جریان‌های جدیدی توسط پردازش و فروش فرآورده‌های جانبی محصولات ایجاد می‌شود. مواد حاصل از تولیدی که نمی‌توانند پردازش یا فروخته شوند، به محل دفن زباله منتقل می‌شوند. در برخی کشورها، باقی مانده‌ها به صورت داخلی بازیافت شده، یا به صورت محصولاتی فرآوری شده به خارج از کشور صادر می‌شوند و یا در زمینه‌های جدیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در غیر این صورت به منظور جلوگیری از انباشت به محل دفن انتقال داده می‌شوند.

تولید محصول با کارایی بالا

فولاد استحکام بالا از فولاد معمولی قوی‌تر است. از نظر سازه‌ای مقاومت در برابر بارهای فیزیکی اعمال شده، به فولادهای استحکام بالای کمتری نسبت به فولاد معمولی نیاز دارد. در نتیجه، طرح‌هایی که از فولادهای استحکام بالا استفاده می‌کنند سبک‌تر هستند و کاهش وزن را به دنبال دارند. استحکام عملکرد بالاتر می‌تواند به صرفه‌جویی در وزن تا 30٪ برای قطعاتی که به روزرسانی شده‌اند منجر شود. علاوه بر این، مقدار مواد مورد نیاز برای تولید محصول نهایی و نیز منابع مورد استفاده در تولید فولاد (سنگ آهن، عناصر آلیاژ، کربن و انرژی) نیز به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. همچنین با ارائه مشورت به مصرف‌کنندگان در طراحی محصول می‌توان مزایای زیست محیطی را افزایش داد و کاهش هزینه‌ها را که با استفاده از فولادهای استحکام بالا ایجاد می‌شود؛ به همراه داشت.

جهان قوی‌تر، سبک‌تر و پایدار‌تر

از طریق استفاده از فولادهای استحکام بالا، تولیدکنندگان قادر به تولید محصولاتی هستند که از متریال کمتری استفاده می‌کنند، قوی‌تر و سبک‌تر هستند. معمولا تجهیزات سبک‌تر به هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمتری نیز احتیاج دارند. برای کاربردهایی که مصرف انرژی دارند، مرحله کاربرد سهم قابل توجهی از اثرات زیست محیطی چرخه حیات را به خود اختصاص می‌دهد. بیشترین کاهش وزن را می‌توان در کاربردهایی نظیر تجهیزات حمل بار مشاهده کرد. در بسیاری از موارد، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از کاهش وزن می‌تواند از انتشار گازهای تولید شده در فرآیندهای تولید فولاد بیش از تمام طول عمر محصول نهایی باشد.
علاوه بر خواص فولاد و دیگر موارد ذکر شده، پیشرفت‌ها و نوآوری‌های چشمگیر صنایع تولید فولاد در جهت تولیدات سازگارتر با محیط زیست، امید بر آن است که این پیشرفت‌ها زمین را مکانی بهتر و پایدارتر برای ما و نسل‌های آینده سازد.

منبع