ورق ضد سایش

ورق ضد سایش

ورق ضد سایش را ورق مقاوم به سایش نیز می‌گویند که معادل انگلیسی آن Wear Resistant Steel Plate و Abrasion Resistant Steel Plate می‌باشد.

قبل از صحبت در مورد ورق‌های ضد سایش ابتدا به تعریف پدیده سایش می‌پردازیم. سایش، حاصل حرکت نسبی یک سطح بر روی سطح دیگر است که منجر به کندگی سطوح و آسیب به یک یا دو سطح می‌شود.
ورق ضد به سایش، نوعی فولاد آلیاژی است که با تکنولوژی پیشرفته و روش‌های ترمومکانیکال ساخته می‌شود. این ورق میزان سایش قطعات درگیر سایش را به حداقل می‌رساند. افزایش سختی ورق، میزان سایش را کاهش می‌یابد و مانع از آسیب رساندن مواد ساینده بر سطح می‌گردد. لازم به ذکر است علاوه بر سختی فولاد، ساختار متالوژیکی فولاد هم بر مقاومت به سایش ورق تاثیر مستقیم دارد.

ورق ضد سایش

تکنولوژی پیشرفته ساخت

این نوع از محصولات فولادی، به طور خاص برای افزایش طول عمر اجزا در شرایط سخت طراحی شده‌اند. این ورق‌ها با وجود عناصر آلیاژی و روش‌های تولید خاص، ضمن حفظ شکل‌پذیری، مستحکم و سخت هستند. کربن و عناصر آلیاژی اضافه شده در حین ساخت نه تنها باعث افزایش سختی و استحکام ورق فولادی می‌شوند، بلکه مقاومت به ضربه (تافنس یا چقرمگی) آن را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند. به طوریکه افزایش سختی و استحکام فولاد باعث کاهش مقاومت به ضربه آن می‌شود.

کارخانجات سازنده ورق‌های ضد سایش همواره تلاش می‌کنند ضمن حفظ مقاومت به ضربه، سختی و استحکام فولاد را نیز افزایش دهند. این نوع ورق ها در گریدهای مختلف برای افزایش بهره وری و کاهش هزینه های عملیاتی تولید می شوند.
معمولا رنج سختی ورق‌های ضد سایش از ۳۰۰ تا ۷۰۰ برینل است.

کاربرد ورق مقاوم به سایش

ورق‌های ضد سایش در شرایطی که سایش و پارگی دلیل اصلی شکست هستند، استفاده می‌شوند.
با استفاده از فولاد ضد سایش، می‌توان وزن قطعات و تجهیزات را تا مقدار قابل توجهی کاهش داد. به این ترتیب این ورق‌ها عمر مفید اجزاء در معرض سایش وسایل نقلیه، ماشین آلات بازیافت، سیستم‌های حمل و نقل و انتقال مواد، ماشین آلات راهسازی، معادن و کارخانجات سیمان و فولاد را به شدت افزایش می‌دهند.

از این ورق‌ها برای ساخت تجهیزاتی از قبیل شوت (chute)، سرند (screen)، کانویر (conveyor)، هاپر (hopper)، گاید (guide)، تیغه برش (blade) و … استفاده می شود. لازم به ذکر است ورق‌های ضد سایش گزینه ایده‌آلی برای سازه‌های ساختمانی نیستند. این ورق‌ها در گرید، ضخامت، عرض و طول مختلفی عرضه می‌شوند.

انتخاب درست گرید و ضخامت، کارایی محصولات و ماشین‌آلات را بهبود می دهد، تجهیزات را سبک‌تر، مصرف انرژی را کم‌تر و بهره‌وری و عملکرد عملیات کاری تجهیزات را افزایش می‌دهد. همچنین از اتلاف وقت و هزینه در کار به طور چشمگیری جلوگیری می‌کند.

ورق ضد سایش

نام‌گذاری ورق های ضد سایش

هر برند ورق مقاپم سایش از نظر ترکیب شیمیایی، رنج خواص مکانیکی و روش‌های تولید تقریبا منحصر به فرد است. خواص مکانیکی در دیتاشیت اعلام می‌شود. بسیاری از تولیدکنندگان برای نام‌گذاری از نام‌های منحصر به فرد تجاری همراه با گرید استفاده می‌کنند. به طور مثال شرکت SSAB سوئد ورق ضد سایش خود را Hardox (هاردوکس یا هارداکس) می‌نامد. شرکت SSAB هاردوکس با سختی 450 برینل را Hardox 450 می‌نامد.
مثال دیگر محصول شرکت فستالپین اتریش (Voestalpine) است که تحت نام دورستات (Durostat) به بازار عرضه می‌گردد.

معروف ترین برندها

  • دورستات (Durostat) گریدهای ۴۰۰، ۴۵۰ و ۵۰۰ برینل ساخت شرکت Voestalpine اتریش
  • هاردوکس یا هارداکس (Hardox) گریدهای ۴۰۰، ۴۵۰، ۵۰۰، ۵۵۰، ۶۰۰ و ۷۰۰ برینل ساخت شرکت اروپایی-آمریکایی SSAB (کارخانه واقع در سوئد و آمریکا)
  • رائکس (Raex) گریدهای ۴۰۰، ۴۵۰ و ۵۰۰ برینل ساخت شرکت اروپایی-آمریکایی SSAB (کارخانه واقع در فنلاند)
  • دیلیدور (Dillidur) گریدهای ۴۰۰، ۴۵۰ و ۵۰۰ برینل ساخت شرکت Dillinger آلمان

برای انتخاب گرید مناسب ورق ضد سایش، نحوه طراحی و روش‌های عملیات کارگاهی با ما تماس بگیرید.