ورق استحکام بالا

ورق استحکام بالا

ورق فولادی استحکام بالا از ذوب با خلوص بالا تولید می‌شود. این ورق‌ها قوی‌تر از فولاد کربنی هستند. ورق‌های استحکام بالا ضربه پذیر، شکل پذیر و جوش پذیر هستند. از خواص دیگر آنها می‌توان به عملکرد خمشی و چقرمگی مطلوب اشاره کرد. ورق‌های فوق مستحکم عمدتا برای استفاده در سازه‌هایی که صرفه جویی در وزن با در نظر گرفتن استحکام بالا ضروری است، طراحی شده‌اند.

روش تولید ورق استحکام بالا به طور معمول برای رسیدن به یک ترکیب شیمیایی خاص ساخته نیست. بلکه با هدف خواص مکانیکی مشخص طراحی و ساخته می‌شود.

ورق فولادی استحکام بالا باعث کاهش وزن تجهیزات بالابرنده در مواردی که دارای بارهای سنگین هستند، می شود. این ورق‌ها معمولا با صافی سطح بالایی تولید می‌شوند و باید کیفیت سطحی بالایی نیز داشته باشند. ضمن اینکه با رعایت تلرانس ضخامت، از استحکام مناسبی در ضخامت‌های کم نیز برخوردار هستند.

ورق استحکام بالا

برتری در روش ساخت

این فولاد کارآمد می‌تواند عملکرد محصولات شما را قوی‌تر، سبک‌تر، امن‌تر، رقابتی‌تر و پایدارتر کند. این مزایا شامل انعطاف‌پذیری، خم‌پذیری و استحکام در ضخامت‌های کم نیز می‌شود. این فولاد را “کارآمد” می‌نامیم زیرا عملکردی فراتر از فولاد سازه‌ای معمولی دارد. معمولا این نوع ورق‌ها باید با ضخامت دقیق تولید شوند. دقت در ضخامت دقیق (تلرانس) در هر ورق و یکسانی آن در بین ورق ها، همچنین ثبات ابعاد و خواص مکانیکی این فولاد عملکرد کارگاهی را قابل پیشبینی می‌سازد و کارایی و بهره‌وری در کارگاه را افزایش می‌دهد.

اگر فکر می‌کنید تمامی فولادها اساسا یکسان هستند، فولاد استحکام بالا نظر شما را تغییر خواهد داد. هموژن بودن این فولادها باعث می‌شود خواص مکانیکی این ورق‌ها از سطح تا مغز همسان باشد که موجب می‌شود فولاد استحکام بالا ویژگی‌های استثنایی را همراه با دقت بالا در همه جهات ورق داشته باشد.

ضخامت

معمولا این نوع ورق‌ها باید با ضخامت دقیق تولید شوند. این مساله موجب کاهش دغدغه ایمنی می‌شود. دقت در ضخامت دقیق (تلرانس) در هر ورق و یکسانی آن در بین ورق‌ها، همچنین ثبات ابعاد و خواص مکانیکی این فولاد، عملکرد کارگاهی را قابل پیش‌بینی می‌سازد و کارایی و بهره‌وری در کارگاه را افزایش می‌دهد.

فواید کلی ورق استحکام بالا

زمانیکه ورق را خم می‌کنید، می‌توانید از فشاری معین استفاده کنید و بازگشت فنری (spring-back) را از ورقی به ورق دیگر داشته باشید. این نوع ورق‌ها به دلیل سبک‌سازی تجهیزات، کاربرد وسیعی در صنایع مختلف از قبیل بالابرها، حمل و نقل، کشاورزی، جرثقیل‌های دریایی، قطارها، وسایل نقلیه سبک و ماشین آلات معدنی دارند.

تولیدکنندگان پیشرو که تخصص و نوآوری در استفاده از فولاد استحکام بالا را دارند، کاملا مزایای ورق استحکام بالا و فولاد کیفی را درک می‌کنند و به طور مداوم از آنها در توسعه محصولات خود استفاده می‌کنند. یک طراحی سبک (light-weight design) و موفق، نیازمند استفاده از فولادهای مستحکم و فوق مستحکم است که مزایای استثنایی را در کاهش وزن همراه با سهولت کارگاهی ارائه می‌دهد.

جوش پذیری

روش آلیاژسازی این نوع ورق‌های فولادی منجر به تولید فولاد کم کربن یا فولاد با کربن معادل کم (Low CEV) می‌شود. این روش جوش‌پذیری ورق را بسیار مطلوب می‌سازد.

موارد استفاده ورق استحکام بالا:

نقطه قوت بسیار مهم این فولادها این است که به دلیل داشتن استحکام بسیار بالا منجر به تولید تجهیزات کم وزن می‌شوند که رنج وسیع کاربرد را برای آنها ایجاد می‌کند. برای مثال در جرثقیل‌های متحرک، کامیون‌های حمل و پمپاژ بتون، سازه‌های ساختمانی فوق قوی، بدنه خودرو و سیستم‌های پمپاژ تحت فشار زیاد از آن استفاده می‌شود. تجهیزاتی که با فولادهای مستحکم و فوق مستحکم ساخته می‌شوند، وزن سبکی دارند. مصرف انرژی آن‌ها در مصرف برق و سوخت‌های فسیلی اندک خواهد بود و به همین علت استفاده از این فولادها در حفظ محیط زیست بسیار موثر است.

مهم ترین فولادهای استحکام بالا عبارتند از:

S420, S420N, S420NL
S690QL, S690QL1
S890QL, S890QL1
S960QL
S1100QL

معروف ترین برندهای ورق های فولادی استحکام بالا عبارتند از:

  • برند آلفرم Alform در گریدهای 700 تا 1100 مگا پاسکال ساخت شرکت فستالپاین Voestalpine اتریش
  • برند دیلیمکس Dillimax در گریدهای 700 تا 1100 مگا پاسکال ساخت شرکت دیلینگر Dillinger آلمان
  • برند ولدوکس یا ولداکس Weldox یا استرنکس Strenx در گریدهای 700 تا 1300 مگا پاسکال ساخت شرکت SSAB سوئد