مزایای زیست محیطی فولاد استحکام بالا در صنعت خودرو

تولیدکنندگان پیشتاز خودرو همواره با تفکری پایدار به دنبال پیش‌برد و بهبود کارایی محصولات خود بوده‌اند. امروزه این مساله باعث ایجاد یک حس رقابتی میان شرکت‌های مطرح خودروسازی در سرتاسر دنیا شده است. علاوه بر این اکثر کشورها متوجه اهمیت بررسی چرخه عمر یک محصول گردیده‌اند، لذا تولیدکنندگان خودرو به فولاد استحکام بالا به عنوان یک پارامتر تاثیرگذار در سبک‌سازی همراه با افزایش استحکام و حفظ محیط زیست؛ نگاه می‌کنند.

زندگی هر روزه همه ما به وسایل نقلیه وابسته است. با توجه به عدم وجود خدمات حمل و نقل عمومی خارج از شهرهای بزرگ، اتومبیل‌های شخصی، همچنان نقش مهمی را در حمل و نقل ایفا می‌کنند. در نتیجه تقاضا برای وسایل نقلیه سازگارتر با محیط‌ زیست در حال افزایش است و این تقاضا می‌تواند یک چالش الهام بخش برای فعالان صنعت فولاد و خودرو باشد. 
بحث‌های زیادی بر سر بحران‌های آب و هوایی (climate crisis) منطقه‌ای هست. ریشه کلمه بحران (crisis) از زبان یونانی می‌آید و به معنای تحول قاطع (decisive turn) می‌باشد. به عبارت دیگر بحران به معنای فرصتی برای تغییر است و لذا این سوال پیش می‌آید که منابع تامین انرژی خودرو‌های آینده چه خواهد بود؟ توسط باتری یا سوخت‌های دیگری که هنوز ناشناخته هستند. مورد دیگری که تاثیر بسزایی بر بحران‌های زیست محیطی دارد کاهش وزن اتومبیل‌ها می‌باشد که این کاهش سخت‌ترین قسمت طراحی می‌باشد زیرا مسائل ایمنی باید در نظر گرفته شوند. استفاده از فولاد استحکام بالای پیشرفته در این زمینه بسیار موثر عمل می‌کند، زیرا به طور اختصاصی برای کاهش وزن و جذب بالای انرژی (منظور در تصادفات است) طراحی شده‌اند. طیف گسترده ای از ورق های استحکام بالا و ضد سایش به واسطه استحکام بالایشان با کاهش مصرف انرژی و مواد، طول عمر بالاتری را برای بسیاری از تجهیزات به ارمغان می‌آورد. این روند زمینه استفاده از فولادهای استحکام بالا در صنعت خودرو را افزایش می‌دهد. در نتیجه تفاوتی نمی‌کند که چه سوختی در خودروها استفاده شود، فولاد نقش عمده خود را در اتومبیل‌ها ایفا می‌کند.

در بسیاری از موارد صنعت خودروسازی، تولید در صنعت فولاد را توسعه می‌بخشد و این پیشرفت نهایتا منجر به تولید موارد وسیع‌تری برای بخش‌های گسترده‌ای از جامعه می‌گردد.
ارتقا خودروها به فولاد استحکام بالا، موجب برجسته شدن مزایای زیست محیطی می‌گردد که شامل کاهش میزان آلایندگی به واسطه وزن کمتر، بهبود اقتصاد سوخت و افزایش طول عمر محصول می‌شود.

بهینه سازی وزن و مصرف سوخت در بخش حمل و نقل

مزایای زیست محیطی و مالی استفاده از فولادهای استحکام بالا در ساخت و ساز تجهیزاتی مانند تریلر، کامیون، تجهیزات انتقال مواد، بالابر و ماشین آلات ساختمانی بسیار قابل توجه است. این فولاد ها وزن سازه‌ها و ضخامت فولاد را با استفاده از طراحی جدید ساختاری کاهش می‌دهند.
بازسازی ساختاری همچنین، از طریق جوشکاری کمتر و قابلیت استفاده بهتر می‌تواند هزینه‌های تولید را نیز کاهش دهد. وزن کمتر وسیله نقلیه باعث افزایش ظرفیت بارگیری و کاهش مصرف سوخت و همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود. به عنوان مثال، وزن تریلرهای ساخته شده با فولادهای استحکام بالا می‌تواند تا 30٪ در مقایسه با استفاده از گرید‌های فولاد معمولی کاهش یابد.

در کاربردهایی مانند تجهیزات بالابر، در مواردی که ظرفیت تحمل بار بالا مورد نیاز باشد، استفاده از فولاد استحکام بالا می‌تواند طراحی‌های قوی‌تری را ممکن سازد. در عین حال، ضخامت دیواره سازه بالابر کاهش یافته و منجر به صرفه جویی در مصرف مواد می‌شود که می‌تواند باعث کاهش مصرف سوخت و کاهش آلایندگی شود.

تولیدکنندگان خودرو همچنین خواستار مواد سبک وزن و با دوام و سازگار با محیط زیست هستند. فولاد های استحکام بالای نورد سرد شده به ایجاد این امکان برای توسعه وسایل نقلیه امن‌تر و سبک‌تر با آلایندگی پایین‌تر کمک می‌کند.

طول عمر ماشین آلات و تجهیزات

این فولادها، فولادهای کوئنچ و تمپر شده‌ای هستند که در محدوده وسیعی از ماشین‌آلات و تجهیزات در صنعت معدن، صنعت بازیافت و بخش‌های ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند. تمام این کاربرد‌ها نیازمند سختی و تافنس بالایی هستند که فولادهای کوئنچ و تمپر شده جواب گوی این نیاز می‌باشند.
استفاده از فولادهای کوئنچ و تمپر شده در باکت‌ها، سنگ‌شکن‌ها، تیغه‌ها، و تیپر‌ها (buckets, crushers, blades, shredders and tippers) باعث ایجاد مقاومت بیشتر در برابر سایش می‌شود که به نوبه خود منجر به بهبود عملکرد ماشین آلات و افزایش عمر مفید آن‌ها می‌گردد. علاوه بر این، ماشین آلات با وزن کمتر هزینه‌های کمتری را برای مصرف‌کنندگان ایجاد نموده و تاثیرات منفی زیست محیطی را کاهش می‌دهند.

ارزیابی مزایای زیست محیطی فولاد استحکام بالا

گریدهای مختلف فولاد استحکام بالا در مقایسه با فولادهای معمولی اغلب تاثیرات مثبت زیست محیطی بیشتری از تولید تا عرضه در هر تن از را خواهند داشت. این موضوع به طور کلی به علت محتوای آلیاژی بیشتر و یا مسیرهای فرآیند پیچیده‌تر است.
از سوی دیگر، ممکن است برای یک کاربرد ویژه نیاز به استفاده از متریال کمتر و افزایش طول عمر محصول فولادی وجود داشته باشد. این به این معناست که اثرات منفی زیست محیطی فولاد استحکام بالا در کار، کمتر از فولادهای معمولی است. بنابراین مهم است که مقادیر مختلف فولاد را بر اساس نتایج طول فرآیند تولید تا عرضه در هر تن فولاد مقایسه نکنید. استفاده از متریال کمتر در یک محصول مقدار متریال تولید شده را کاهش می‌دهد. در مجموع حجم تولید کمتر به معنای آلودگی کمتر و آسیب کمتر به محیط زیست است.
پتانسیل زیادی برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت و انرژی به دلیل کاهش وزن در وسایل نقلیه ارتقاء یافته به فولاد استحکام بالا وجود دارد.

مزایای زیست محیطی فولاد استحکام بالا در دامپ تراک ها

فولاد به دلیل استحکام بالا، وزن و قیمتش، بیشترین استفاده را در زمینه سازه‌های فلزی جهان دارد. فولاد می‌تواند بخشی از یک چرخه زیست محیطی باشد و در نهایت به عنوان ماده خام برای فولادی جدید بدون هیچ گونه خرابی در کیفیت بازیافت شود، این ویژگی آن را در میان مواد مدرن منحصر به فرد می‌کند. خصوصیات فولاد از لحاظ استحکام بالا، طول عمر کاری بالا و قابلیت بازیافت شدن، این ماده را جزء مهمی از توسعه پایدار می‌سازد.
فولاد استحکام بالا نسبت به فولاد معمولی قوی‌تر است و تولید طرح‌های فولادی سبک‌تر را ممکن می‌سازد. در برخی موارد این مساله موجب چند برابر شدن قدرت و همچنین کاهش وزن سازه‌های ارتقاء یافته می‌شود. به روز رسانی به معنای جایگزینی با فولادهای استحکام بالا است. ساختارهای سبک‌تر به کاهش اثرات زیست محیطی از طریق کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، محصولات با انرژی کارآمد و استفاده پایدار از منابع طبیعی منجر می‌شود.
برای وسایل نقلیه که بارهای سنگین را حمل می‌کنند، کاهش وزن اغلب به معنای افزایش ظرفیت بار خودرو است که سفرهای کمتر برای حمل یک مقدار مشخص از کالا را به همراه دارد و منجر به کاهش مصرف سوخت وکاهش تخریب محیط زیست می‌شود.