تلفن: ٣٠٧ ٢۶۶ ٣۶ (۰۳۱) - فکس: ٣٠٨ ٢۶۶ ٣۶ (۰۳۱) | ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه: ۸:۳۰ تا ۱۷:۰۰ - پنجشنبه: ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰ | ایمیل: info@kavehsteel.com
مزایای زیست محیطی فولاد استحکام بالا در صنعت خودرو

مزایای زیست محیطی فولاد استحکام بالا در صنعت خودرو

تولید کنندگان پیشتاز خودرو همواره با تفکری پایدار به دنبال پیشبرد و بهبود کارایی محصولات خود بوده اند. امروزه این مساله باعث ایجاد یک حس رقابتی میان شرکت های مطرح خودروسازی در سرتاسر دنیا شده است. علاوه بر این اکثر کشور ها متوجه اهمیت بررسی چرخه عمر یک محصولگردیده اند، لذا تولید کنندگان خودرو به فولاد استحکام بالا به عنوان یک پارامتر تاثییر گذار در سبک سازی همراه با افزایش استحکام و حفظ محیط زیست؛ نگاه می کنند.

زندگی هر روزه همه ما به وسایل نقلیه وابسته است. با توجه به عدم وجود خدمات حمل و نقل عمومی خارج از شهرهای بزرگ، اتومبیل‌های شخصی، همچنان نقش مهمی را در حمل و نقل ایفا می‌کنند. در نتیجه تقاضا برای وسایل نقلیه سازگارتر با محیط‌ زیست در حال افزایش است و این تقاضا می‌تواند یک چالش الهام بخش برای فعالان صنعت فولاد و خودرو باشد. 
بحث های زیادی بر سر بحران های آب و هوایی (climate crisis) منطقه ای هست. ریشه کلمه بحران (crisis) از زبان یونانی می آید و به معنای تحول قاطع (decisive turn) می باشد. به عبارت دیگر بحران به معنای فرصتی برای تغییر است و لذا این سوال پیش می آید که منابع تامین انرژی خودرو های آینده چه خواهد بود؟ توسط باتری یا سوخت های دیگری که هنوز ناشناخته هستند. مورد دیگری که تاثیر بسزایی بر بحران های زیست محیطی دارد کاهش وزن اتومبیل ها می باشد که این کاهش سخت ترین قسمت طراحی برای حفظ مسائل ایمنی و کاهش نشر گازهای گلخانه ای است. طیف گسترده ای از ورق های استحکام بالا و ضد سایش به واسطه استحکام بالایشان با کاهش مصرف انرژی و مواد، طول عمر بالاتری را برای بسیاری از تجهیزات به ارمغان می آورد. این روند زمینه استفاده از فولادهای استحکام بالا در صنعت خودرو را افزایش می دهد. در نتیجه تفاوتی نمی کند که چه سوختی در خودرو ها استفاده شود، فولاد نقش عمده خود را در اتومبیل ها ایفا می کند.

در بسیاری از موارد صنعت خودرو سازی، تولید در صنعت فولاد را توسعه می بخشد و این پیشرفت نهایتا منجر به تولید موارد وسیع تری برای بخش های گسترده ای از جامعه می گردد.
ارتقا خودروها به فولاد استحکام بالا، موجب برجسته شدن مزایای زیست محیطی می گردد که شامل کاهش میزان آلایندگی به واسطه وزن کمتر، بهبود اقتصاد سوخت و افزایش طول عمر محصول می شود.

بهینه سازی وزن و مصرف سوخت در بخش حمل و نقل

مزایای زیست محیطی و مالی استفاده از فولادهای استحکام بالا در ساخت و ساز تجهیزاتی مانند تریلر، کامیون، تجهیزات انتقال مواد، بالابر و ماشین آلات ساختمانی بسیار قابل توجه است. این فولاد ها وزن سازه ها و ضخامت فولاد را با استفاده از طراحی جدید ساختاری کاهش می دهند.
بازسازی ساختاری همچنین، از طریق جوشکاری کمتر و قابلیت استفاده بهتر می تواند هزینه های تولید را نیز کاهش دهد. وزن کمتر وسیله نقلیه باعث افزایش ظرفیت بارگیری و کاهش مصرف سوخت و همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می شود. به عنوان مثال، وزن تریلرهای ساخته شده با فولادهای استحکام بالا می تواند تا ۳۰٪ در مقایسه با استفاده از گرید های سنتی فولاد کاهش یابد.

در کاربرد هایی مانند تجهیزات بالابر، در مواردی که ظرفیت تحمل بار بالا مورد نیاز باشد، استفاده از فولاد استحکام بالا می تواند طراحی های قویتری را فراهم آورد. در عین حال، ضخامت دیواره سازه بالابر کاهش یافته و منجر به صرفه جویی در مصرف مواد می شود که می تواند باعث کاهش مصرف سوخت و کاهش آلایندگی شود.

تولید کنندگان خودرو همچنین خواستار مواد سبک وزن و با دوام و سازگار با محیط زیست هستند. فولاد های استحکام بالای نورد سرد شده به ایجاد این امکان برای توسعه وسایل نقلیه امن تر و سبک تر با آلایندگی پایین تر کمک می کند.
فولادهای استحکام بالای پیشرفته به طور اختصاصی برای موارد ایمنی در خودرو ها با الزامات سختگیرانه برای کاهش وزن و جذب انرژی بالا (منظور در تصادفات است) طراحی شده اند.

طول عمر ماشین آلات و تجهیزات

این فولادها، فولادهای کوئنچ و تمپر شده ای هستند که در محدوده وسیعی از ماشین آلات و تجهیزات در معادن، بازیافت و بخش های ساختمان سازی استفاده می شوند. تمام این کاربرد ها نیازمند سختی و تافنس بالایی هستند که از خصوصیات فولادهای کوئنچ و تمپر شده می باشد.
استفاده از فولادهای کوئنچ و تمپر شده در باکت ها، سنگ شکن ها، تیغه ها، و تیپر ها (buckets, crushers, blades, shredders and tippers) باعث ایجاد مقاومت بیشتر در برابر سایش می شود که به نوبه خود منجر به بهبود عملکرد ماشین آلات و افزایش عمر مفید آن ها می گردد. علاوه بر این، ماشین آلات با وزن کمتر هزینه های کمتری را برای مصرف کنندگان ایجاد نموده و تاثیرات منفی زیست محیطی را کاهش می دهند.

ارزیابی مزایای زیست محیطی فولاد استحکام بالا

گرید های مختلف فولاد استحکام بالا در مقایسه با فولاد های معمولی اغلب تاثیرات مثبت زیست محیطی بیشتری در تمام طول تولید فولاد از تولید تا عرضه در هر تن از فولاد خواهند داشت. این موضوع به طور کلی به علت محتوای آلیاژی بیشتر و یا مسیرهای فرایند پیچیده تر است.
از سوی دیگر، ممکن است برای یک کاربرد ویژه نیاز به استفاده از مواد کمتر و افزایش طول عمر محصول فولادی وجود داشته باشد. این به این معناست که اثرات منفی زیست محیطی فولاد استحکام بالا در کار، کمتر از فولادهای معمولی است. بنابراین مهم است که مقادیر مختلف فولاد را بر اساس نتایج طول فرآیند تولید تا عرضه در هر تن فولاد مقایسه نکنید. استفاده از متریال کمتر در یک محصول مقدارمتریال تولید شده را کاهش می دهد. در مجموع حجم تولید کمتر به معنای آلودگی کمتر و آسیب کمتر به محیط زیست است.
پتانسیل زیادی برای صرفه جویی در مصرف سوخت و انرژی به دلیل کاهش وزن در وسایل نقلیه ارتقاء یافته به فولاد استحکام بالا وجود دارد.

مزایای زیست محیطی فولاد استحکام بالا در دامپ تراک ها

فولاد به دلیل استحکام بالایش، وزن و قیمتش، بیشترین استفاده را در زمینه مواد سازه های فلزی در جهان را دارد. فولاد می تواند بخشی از یک چرخه زیست محیطی باشد و در نهایت به عنوان ماده خام برای فولادی جدید بدون هیچ گونه خرابی در کیفیت بازیافت شود، این ویژگی آن را در میان مواد مدرن منحصر به فرد می کند. خصوصیات فولاد از لحاظ استحکام بالا، طول عمر کاری بالا و قابلیت بازیافت شدن، این ماده را جزء مهمی از توسعه پایدار می سازد.
فولاد استحکام بالا نسبت به فولاد معمولی قویتر است و تولید طرح های فولادی سبکتر را ممکن می سازد. در برخی مواد این مساله موجب چند برابر شدن قدرت و همچنین کاهش وزن سازه های ارتقا یافته می شود. به روز رسانی به معنای جایگزینی با فولادهای استحکام بالا است. ساختارهای سبک تر به کاهش اثرات زیست محیطی از طریق کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، محصولات با انرژی کارآمد و استفاده پایدار از منابع طبیعی منجر می شود.
برای وسایل نقلیه که بارهای سنگین را حمل می کنند، کاهش وزن اغلب به معنای افزایش ظرفیت بار خودرو است. ظرفیت بار بیشتر به این معنی است که سفرهای کمتر برای حمل یک مقدار مشخصی از کالاها ضروری است که این منجر به کاهش مصرف سوخت وکاهش تخریب محیط زیست می شود.

پاسخی بگذارید

بستن منو
error: