تلفن: ٣٠٧ ٢۶۶ ٣۶ (۰۳۱) - فکس: ٣٠٨ ٢۶۶ ٣۶ (۰۳۱) | ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه: ۸:۳۰ تا ۱۷:۰۰ - پنجشنبه: ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰ | ایمیل: info@kavehsteel.com
ناگفته های سایش – قسمت اول

ناگفته های سایش – قسمت اول

انتخاب ورق ضد سایش مناسب تاثیر بسیار بسزایی در کسب و کار شما دارد. ورق ضد سایش، مقاومت به سایش را در تجهیزات و ماشین آلات شما به حداکثر می رساند. همچنین زمان تولید کارگاهی را کاهش می دهد و بهره وری کلی عملیات را افزایش می دهد. ورق ضد سایش مرغوب به خاطر خواصی که دارد در تمام طول عمر مفیدش عملکرد ثابتی خواهد داشت. این امر باعث می شود تا عمر مفید ورق ضد سایش مرغوب بسیار قابل پیش بینی باشد و به شما این امکان را می دهد که برنامه تعمیرات خود را دقیق برنامه ریزی کنید. با ترکیبی از سختی بالا، استحکام بالا، مقاومت به ضربه و چقرمگی مطلوب می توان در موارد مختلف از جمله بارگیری، خردایش در معادن، حمل و نقل و معدنکاری با خیال آسوده از این ورق ها بهره برد.

راز عملکرد عالی ورق ضد سایش مرغوب چیست؟

فرآیندهای تولید شامل تولید فولاد تمیز (Clean Steel) و فرآیند سختکاری (Hardening) منحصر به فرد، منجر به تولید ورق های ضد سایش با سختی بالا، تافنس و سازگاری کارگاهی عالی می شود.

سایش

هرگونه سنگ از یک مجموعه منحصر به فرد از مواد معدنی تشکیل شده که به نوع خاصی از آسیب سایشی منجر می شود.

امروزه با بهره گیری از برخی نرم افزارهایی که در دسترس هستند، می توان قبل از ساخت، نرخ سایش را برای تجهیزات بررسی کرد و بسته به نوع مواد ساینده، گرید مناسب ورق ضد سایش را انتخاب نمود. البته لازم به توضیح است لزوما افزایش گرید ورق ضد سایش باعث بهبود عملکرد تجهیزات نمی شود. بسیار مهم است که طراحی تجهیز مورد دقت و مطالعه قرار گیرد. در برخی موارد با طراحی مهندسی و مطالعه مکانیزم سایش احتمالا می توان با استفاده از گریدهای پایین تر تجهیز را با حداکثر مقاومت به سایش طراحی کرد. بهره گیری از این نرم افزارها به ما اجازه پیش بینی طول عمر نسبی سایش و مقایسه راه حل های مختلف سایش را می دهد. وضعیت سایش و کاربرد شما هرچه که باشد مهم نیست، مطالعه تخصصی قبل از ساخت، برگ برنده برای یک عملکرد مطلوب و برجسته است.

سایش در فرم های مختلف پدید می آید و هر یک تاثیر متفاوتی در عمر سرویس دهی تجهیزات دارند.

شایع ترین انواع سایش، “سایش لغزشی” و “سایش ضربه ای” هستند. ذرات سایشی که در یک شکاف باریک بین دو سطح سفت و سخت گیر افتاده اند، سبب می شوند که “سایش فشاری” نیز نوعی سایش معمول به حساب آید.

سایش لغزشی (Sliding Wear) در سایش لغزشی، اجسام ساینده مانند توده های سنگ بر سطح فولاد می لغزند و سُر می خورند. با انتخاب گرید سخت تری از ورق ضد سایش می توان عمر مفید سرویس دهی را به میزان قابل توجهی بهبود داد. برای مثال در تجهیزاتی نظیر شوت ها (Chute) و هاپر ها (Hopper) بیشتر با سایش لغزشی مواجه هستیم.


سایش لغزشی (Sliding Wear)

سایش ضربه ای (Impact Wear) در سایش ضربه ای، توده های سنگ با سطح قطعات سایشی در زوایای مختلف برخورد می کنند. به عبارت دیگر به سطح فولاد ضربه می زنند. در اینجا نیز استفاده از گرید های سخت تر ورق ضد سایش عمر مفید طولانی تری را ارائه خواهد کرد ولی لزوما اینچنین نیست. مساله مهم در نظر گرفتن تافنس و مقاومت به ضربه فولاد در کنار انتخاب گرید بالاتر بسیار مهم و حیاتی است. زیرا در موارد سایش ضربه ای، کم بودن تافنس ورق می تواند منجر به شکستگی فولاد شود. برای مثال در تجهیزاتی نظیر دهانه ورودی هاپر و شوت بیشتر درگیر سایش ضربه ای است.

سایش ضربه ای (Impact Wear)

سایش فشاری (Squeezing Wear) در سایش فشاری افزایش عمر مفید قطعات سایشی دشوارتر است. با این حال انتخاب ورق ضد سایش با سختی بالا و مقاومت به ضربه خوب در اغلب موارد عمر قطعات را افزایش می دهد.

سایش فشاری (Squeezing Wear)

برای بهره گیری از دانش فنی بیشتر کافی است سئوالات و مشورت خود را از طریق ایمیل info@kavehsteel.com با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
error: