ناگفته های سایش – قسمت اول

انتخاب ورق ضد سایش مناسب تاثیر بسیار بسزایی در کسب و کار شما دارد. ورق ضد سایش، مقاومت به سایش را در تجهیزات و ماشین‌آلات شما به حداکثر می‌رساند. همچنین زمان تولید کارگاهی را کاهش داده و بهره‌وری کلی عملیات را افزایش می‌دهد. ورق ضد سایش مرغوب به خاطر خواصی که دارد در تمام طول عمر مفیدش عملکرد ثابتی خواهد داشت. این امر باعث می‌شود تا عمر مفید ورق ضد سایش مرغوب بسیار قابل پیش‌بینی باشد و به شما این امکان را می‌دهد که برنامه تعمیرات خود را دقیق برنامه‌ریزی کنید. با ترکیبی از سختی بالا، استحکام بالا، مقاومت به ضربه و چقرمگی مطلوب می‌توان در موارد مختلف از جمله بارگیری، خردایش در معادن، حمل و نقل و معدن‌کاری با خیال آسوده از این ورق‌ها بهره برد.

راز عملکرد عالی ورق ضد سایش مرغوب چیست؟

فرآیندهایی مانند تولید فولاد تمیز (Clean Steel) و فرآیند سختکاری (Hardening) منحصر به فرد، منجر به تولید ورق‌های ضد سایش با سختی بالا، تافنس و سازگاری کارگاهی عالی می‌شوند.

سایش

هرگونه سنگ از یک مجموعه منحصر به فرد از مواد معدنی تشکیل شده که به نوع خاصی از آسیب سایشی منجر می شود.

امروزه با بهره‌گیری از برخی نرم افزارهایی که در دسترس هستند، می‌توان قبل از ساخت، نرخ سایش را برای تجهیزات بررسی کرد و بسته به نوع مواد ساینده، گرید مناسب ورق ضد سایش را انتخاب نمود. البته لازم به توضیح است لزوما افزایش گرید ورق ضد سایش باعث بهبود عملکرد تجهیزات نمی‌شود. بسیار مهم است که طراحی تجهیز مورد دقت و مطالعه قرار گیرد. در برخی موارد با طراحی مهندسی و مطالعه مکانیزم سایش احتمالا می‌توان با استفاده از گریدهای پایین‌تر تجهیز را با حداکثر مقاومت به سایش طراحی کرد. بهره‌گیری از این نرم افزارها به ما اجازه پیش‌بینی طول عمر نسبی سایش و مقایسه راه حل های مختلف سایش را می‌دهد. وضعیت سایش و کاربرد شما هرچه که باشد مهم نیست، مطالعه تخصصی قبل از ساخت، برگ برنده برای یک عملکرد مطلوب و برجسته است.

سایش در فرم‌های مختلف پدید می‌آید و هر یک تاثیر متفاوتی در عمر سرویس دهی تجهیزات دارد.

در زیر به شایع‌ترین انواع سایش می‌پردازیم.

سایش لغزشی (Sliding Wear) در سایش لغزشی، اجسام ساینده مانند توده‌های سنگ بر سطح فولاد می‌لغزند و سُر می‌خورند. با انتخاب گرید سخت‌تری از ورق ضد سایش می‌توان عمر مفید سرویس‌دهی را به میزان قابل توجهی بهبود داد. برای مثال در تجهیزاتی نظیر شوت‌ها (Chute) و هاپرها (Hopper) بیشتر با سایش لغزشی مواجه هستیم.


سایش لغزشی (Sliding Wear)

سایش ضربه‌ای (Impact Wear) در سایش ضربه‌ای، توده‌های سنگ با سطح قطعات سایشی در زوایای مختلف برخورد می‌کنند. به عبارت دیگر به سطح فولاد ضربه می‌زنند. در اینجا نیز استفاده از گریدهای سخت‌تر ورق ضد سایش عمر مفید طولانی‌تری را ارائه خواهد کرد ولی لزوما اینچنین نیست. مساله در نظر گرفتن تافنس و مقاومت به ضربه فولاد در کنار انتخاب گرید بالاتر بسیار مهم و حیاتی است. زیرا در مواردی که با سایش ضربه‌ای روبه‌رو هستیم، کم بودن تافنس ورق می‌تواند منجر به شکستگی فولاد شود. برای مثال در تجهیزاتی نظیر دهانه ورودی هاپرها و شوت‌ها بیشتر درگیر سایش ضربه‌ای هستند.

سایش ضربه ای (Impact Wear)

سایش فشاری (Squeezing Wear) در سایش فشاری افزایش عمر مفید قطعات سایشی دشوارتر است. با این حال انتخاب ورق ضد سایش با سختی بالا و مقاومت به ضربه خوب در اغلب موارد عمر قطعات را افزایش می‌دهد.

سایش فشاری (Squeezing Wear)

برای بهره‌گیری از دانش فنی بیشتر کافی است سئوالات و مشورت خود را از طریق ایمیل info@kavehsteel.com با ما در میان بگذارید.

منبع